S podnikaním sa viažu dostupné a funkčné priestory, minimálne kvôli byrokratickým poriadkom. Pri založení alebo skrátka vzniknutí novej spoločnosti, je potrebné túto zapísať do Obchodného Registra, a to spoločne s takzvaným sídlom spoločnosti, resp. s nejakou adresou. A práve táto formalita niekedy môže byť všetkým, len nie formalitou, ale skôr potrebným bodom, ktorý musí začínajúci podnikateľ nejako vyriešiť.
Investovať do nejakých zbytočne drahých priestorov len kvôli platnej adrese? Hádam to pôjde aj inak!
A odpoveďou je virtualne sidlo, pretože ak sa za „klasické“ priestory napríklad v Bratislave neplatí menej ako 200 eur, tak v prípade virtuálneho sídla sa výška nájomného pohybuje okolo 30 eur. A to je rozdiel. Podstatný rozdiel! Najmä pre začínajúcich podnikateľov, čo často krát nemajú k dispozícii možnosť vysokých finančných nákladov. Potom ale tiež aj pre skúsených podnikateľov, ktorí svoje kancelárske priestory využívajú len zbežne, no aj napriek tomu za ne platia vysoké čiastky.
Ak je majiteľom spoločnosti, táto musí mať v OR zaevidovanú nejakú adresu. Ak vravíme o nehnuteľnosti, je takisto potrebný súhlas vlastníka tejto nehnuteľnosti. Skrátka je to zdĺhavý byrokratický proces, pri ktorom ešte ani nie je súhlas vlastníka nehnuteľnosti vôbec zaistený. A keď následne vravíme o prenájme takýchto klasických priestorov, rozhodne to nie je ani lacné, ako už bolo spomenuté vyššie.
Byrokratické postupy a finančná náročnosť sú však faktory, ktoré sa dajú zjednodušiť práve virtuálnym sídlom, ktorého adresa sa môže uviesť ako platný faktor do OR. A takéto virtuálne sídla sa využívajú tiež ako virtuálne kancelárie.
Najčastejšie sa stretávame s prístupnými virtuálnymi sídlami v Bratislave. Všeobecne majú atraktívnu adresu, sú stredobodom podnikania na Slovensku. Podnikateľ musí pri registrácii spoločnosti do Obchodného Registra uviesť adresu bytových alebo nebytových priestorov a práve s virtuálnym sídlom môže získať praktické, rýchle a cenovo dostupné riešenie, ktorým oficiálne získa svoje sídlo spoločnosti.