Aj napriek tomu, alebo práve pre to, sa chceme v tomto kúsočku nášho bytu cítiť fajn.Každý si ju vytvára podľa seba. Poznáme zrejme tieto typy:
1. kuchyňa štandartná – bytovková
2. kuchyňa robená na mieru úžitková
3. kuchyňa určená pre prácu v nej- chladná, kovová
V každej z nich kraľuje kuchynská linka, sporák a osvetlenie.
Osvetlenie je :
1. centrálne
2. konkrétne
Centrálne je tvorené lustrom, stropným plošným svetlom,…Býva ovládané na strane kĺučky pri vstupe do kuchyne. Ak máme svietidiel viac- máme viac aj vypínačov. Keď je kuchyňa prechodová- z jednej strany vojdeme, z druhej strany vychádzame napríklad do obývacej izby je nanajvýš vhodné aj tam umiestniť vypínač, aby sme sa vždy nemuseli vracať na začiatok. Aký luster? Svietidlo? To je vecou každého z nás. Závisí od našich potrieb, od celkového nášho vkusu či od snahy zosúladiť nábytok so svietidlom tak, aby tvorili jeden celok a nepôsobili rušivo. Dajme si ale záležať ale na umiestnení centrálneho svietidla. Už tu dávno nie sú časy, keď bolo umiestňované iba uprostred miestnosti !
Musíme mať predstavu, kde bude stôl, pracovná plocha, kde chceme čistiť zeleninu, zemiaky, kde klepať mäso, kde si vylúštiť krížovku Skrátka, ako chceme v kuchyni existovať. Tomu prispôsobme absolútne všetko. Vyhneme sa rozsiahlym prerábkam v budúcnosti a budeme sa tam cítiť výborne.
A či siahneme po najmodernejších svietidlách, či si vyberieme z klasiky- to už nie je natoľko dôležité.
Podstatné je, aby sme videli na všetky plochy, kde chceme v kuchyni pracovať – na to najlepšie poslúžia bodové a pásové posvietenia. LED hýbe dobou. Je to moderné, pekné ale čo je hlavné- je to účelné a nepôsobi to rušivo. Zaiste sa nám ich podarí umiestniť v interiéri nášho kuchynského sídla tak, aby sme naplno využili možnosti tejto novinky Nájdu svoje všestranné uplatnenie nie len tam, ale aj v celom byte.