Staviate alebo prerábate dom? Na túto zásadnú vec nezabudnite
Energetický certifikát – ten kto staval alebo prerábal dom, byt vie o čom píšem, ten koho to ešte len čaká, má sa na čo tešiť.
V dnešnej dobe, kto začne stavať nový dom sa musí pripraviť nie len na drahí stavební materiál. Od roku 2021 musia byť všetky novostavby postavené v energetickej triede A0 podľa nariadenia Európskej únie.
Čo je energetický certifikát?
Slúži na informovanie do akej miery je nehnuteľnosť energeticky hospodárna. Teda nám určuje, ako je šetrná k životnému prostrediu a koľko energie vieme ušetriť.
Hodnotí nám budovu z hľadiska spotrebovaných energií:
- Energia na ohrev vody
- Energia spotrebovaná na vykurovanie a klimatizáciu
- Potreba energie na osvetlenie a zabudovanú elektroinštaláciu
- Potreba energie na vzduchotechniku
Podľa tejto potreby energie zaraďuje objekty do energetických tried:
- A0 ≤ 54 kWh/ (m2.a)
- A1 55 – 108 kWh/ (m2.a)
- B 109 – 216 kWh/ (m2.a)
- C 217 – 324 kWh/ (m2.a)
- D 325 – 432 kWh/ (m2.a)
- E 433 – 540 kWh/ (m2.a)
- F 541 – 648 kWh/ (m2.a)
- G > 648 kWh/ (m2.a)
Budova, ktorá má energetickú triedu A0 je mimoriadne úsporná budova a budova s energetickou triedou G je mimoriadne nehospodárna budova. Na základe vlastníctva energetického certifikátu stavebný úrad vydá kolaudačné rozhodnutie.
Kto musí vlastniť energetický certifikát?
Povinnosť vlastniť certifikát majú majitelia novostavieb a nehnuteľností, ktoré sú určené na predaj alebo prenájom. Pri kúpe prenájme nehnuteľnosti sú majitelia povinný certifikát odovzdať novému majiteľovi. Pri prenájme domu alebo bytu stačí poskytnúť kópiu certifikátu.
Aká dlhá je doba platnosti certifikátu?
Doba platnosti je 10 rokov. Potom si musíte certifikát obnoviť na vlastné náklady. Taktiež keď prerábate starý dom a prerobíte viac ako 25 % plochy (zaraďujeme tam zateplenie budovy a výmenu pôvodných okien či dverí za nové) máte povinnosť si vybaviť certifikát. Na Slovensku máme veľa firiem, ktoré sa zaoberajú vydávaním energetických certifikátov, stačí zavolať.